Brožura k 90. výročí založení kopřivnického hokeje

Počátky organizovaného hokeje v Kopřivnice se datuji do 30. let minulého století, kdy byla v listopadu 1932 nově vzniklá SK Kopřivnice zařazena do II. třídy Slezské župy hokejové. V lednu 1933 pak SK Kopřivnice nastoupili k 1. mistrovskému utkání. A tímto okamžikem započala dnes již více než 90-letá historie organizovaného hokeje v Kopřivnici.

První družstvo SK Kopřivnice - Maralík, Stařík, Moudrý, Chalupa J., Huňáček, Wolowitz, Gilar, Děrda

V roce 1936 založil i tehdejší dělnický klub svůj hokejový odbor - DSK UNIE KOPŘIVNICE. Oba kluby v období okupace, v letech 1938 - 45, přerušily svou činnost a v poválečných letech 1945 - 47 se sloučily pod hlavičkou SK TATRA Kopřivnice. Začala tak novodobá éra kopřivnického hokeje spojená s věhlasnou kopřivnickou automobilkou TATRA.

Za dobu své existence SK TATRA Kopřivnice vychovala řadu slavných hokejových hráčů a reprezentantů a dosáhla významných úspěchů na klubové úrovni. Družstvo mužů v dobách své největší slávy hrávalo pravidelně v I. nebo II. NHL ČSR. Rozvíjelo se jak zázemí kopřivnického hokeje, tak i práce s mládeží a dorostenci. Vznikla umělá ledová plocha, následně došlo k jejímu zastřešení a vznikl tak zimní stadion v podobě v jaké jej známe i my dnes.

Za dobu své existence prošlo kopřivnickým hokejem mnoho slavných jmen. Těmi dnes asi nejznámějšími jsou Radek Bonk, Václav Varaďa, Pavel Kubina, Libor Pivko a Tomáš Fleischmann. Nesmíme však zapomínat i na ty, co se především svou nezměrnou prací a úsilím zasloužili o věhlas a samotnou existenci klubu. Zejména bychom v tom množství funkcionářů, příznivců a pomocníků měli vzpomenout alespoň na dva z nich, jež stáli u zrodu a poválečném znovuobnovení kopřivnického hokeje. Jsou jimi Jaroslav Moudrý (1932 - 1978 - spoluzakladatel, trenér, hospodář, rekvizitář a průkopník kopřivnického hokeje) a Alois Galia (1946 - 1976 - obnovitel poválečného hokeje v Kopřivnici a duchovní otec a realizátor výstavby zimního stadionu v Kopřivnici).

Dalším významným mezníkem v existenci kopřivnického hokeje byla léta na přelomu 80. a 90. let. Se změnou společenského uspořádání v naší zemi se našemu hokeji otevřely dveře pro navazování mezinárodních kontaktů i směrem na západ od našich hranich. Učást našich dorostenců na turnaji ve Švýcarsku, kontakty s hokejovýmí partnery v Itálii, USA, Kanadě a Dánsku byly počátkem nově nastoleného trendu. Bylo to období, kdy se náš klub k 1.1. 1991 rozloučil se svým starým názvem TATRA Kopřivnice a přejmenoval se na dnešní Hockey club Kopřivnice. Bylo to období velkých změn, úspěchů zejména v žákovských kategoriích, ale i finančních problémů a jedné tragické události - sebevraždy prezidenta klubu, jež na čas významně negativně poznamenala i samotný chod klubu.

Na přelomu tisíciletí přišly v roce 2002 oslavy kulatého 70. výročí založení kopřivnického hokeje, na nichž se v hokejbalovém utkání představily české a slovenské hvězdy kanadsko-americké NHL mezi nimi i páni hokejisté Bonk, Varaďa, Havlát, Eliáš, Hossa, Chára nebo Prusek.

V roce 2002 došlo k sestupu kopřivnického A-čka ze 2. ligy a bohužel čekání na postup z Krajského přeboru zpět do ligy trvalo dlouhých 13 let. Pro sezónu 2014/2015 změnil klub název z HC Kopřivnice na HC Sky Power Kopřivnice a přišel konečně onen vytoužený postup zpět mezi druholigové týmy.

V oblasti mládeže začala od roku 2007 spolupráce s rožnovským hokejovým klubem, a to z důvodu splnění kritérií pro udržení žákovské ligy
v Kopřivnici, zejména co se počtu hráčů v jednotlivých žákovských kategoriích týká. Od roku 2010 neslo toto spojení i jednotný oficiální název HC Černí vlci, pod nímž nastupovali hráči v rámci žákovské ligy, později také kategorie dorostenecké, příp. juniorské.

Od sezóny 2024/2025 již všechny mládežnické týmy nastupují opět pod shodným názvem HC Kopřivnice a muži pod hlavičkou generálního sponzora HC ISMM Kopřivnice začínají 10. sezónu v řadě ve II. lize.